0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Günümüzde geleceğini düşünen birçok kişi mülk sahibi olmak istiyor. Kimileri kira derdinden kurtularak kendi evine sahip olmak istiyor kimileri ise mülk sahibi olarak yatırım yapmayı amaçlıyor. Özellikle son zamanlarda yaşanan ekonomik dalgalanmalardan dolayı ise özellikle gayrimenkule yatırım yapmak isteyenler sayısı hayli artmış durumda. Gayrimenkul sahibi olmak ya da yatırım yapmak istediğinizde ise karşınıza birçok prosedür ve terimler çıkacaktır. Bu prosedürler ve terimler hakkında bilgi sahibi olmak ise gayrimenkul sahibi olurken süreci sizin için daha da kolaylaştıracaktır. Mülk sahibi olmaya karar verdiğinizde karşınıza çıkacak terimlerden biri de kat irtifakı terimi. Özellikle inşaatına henüz başlanmamış bir mülk söz konusu ise kat irtifakı oldukça önemli. Peki kat irtifakı nedir, neden yapılır ne zaman yapılır? Yazımızda bu sorular hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak konular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Kat İrtifakı Nedir?

Kendi evinizde yaşamak için ya da yatırım amaçlı mülk sahibi olmaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken söz konusu mülkün tapusunu incelemek olmalıdır. Tapu üzerinde sahip olacağınız mülk ile ilgili ada, parsel, adres, daire numarası gibi önemli bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler sizin hangi mülke sahip olduğunuzu, hak iddia edebileceğinizi göstermesi açısından da oldukça önemlidir.
Tapu üzerinde yer alan bilgilerden biri de kat irtifakı bilgisidir. İrtifak, kelime olarak dayanma, güç alma anlamlarına gelmektedir ayrıca hukuk literatüründe taşınmaz mallar için yapılan anlaşmalar içinde kullanılmaktadır. Yapımı henüz başlamamış ya da devam eden binalarda bulunan daireler tamamlanana kadar tapu sahibi olunamıyor. Bu yüzden mülkteki bağımsız bölümlere sahip olan hak sahiplerine, hak sahibi olduklarını belgeleyen bir belge veriliyor. Bu durum kat irtifakı olarak tanımlanırken verilen belge ise kat irtifakı tapusu olarak kabul ediliyor. Kat irtifakı, yapımına henüz başlanmamış ya da devam eden binada hak sahibi olan tüm kişilerin sahip olduğu payları içerdiği için resmi ve hukuki bir belge olma özelliği taşıyor. Kısacası, kat irtifakı olmayan bir binada hak sahibi olmak mümkün değil. Satın almayı düşündüğünüz mülk için kredi kullanacaksanız mülkün mutlaka kat irtifakı olması gerekiyor. Aksi takdirde yasal olarak hak sahibi olamayacağınız için bankalar tarafınıza kredi sağlayamıyor.

Kat İrtifakı Neden Yapılır?

Bir binanın inşaatına başlanmadan önce bağlı olduğu belediyeye nasıl bir konut yapılacağına dair bir proje sunulur. Belediye projeyi inceledikten sonra kabul eder. Belediyenin kabul etmesinden sonra arsa üzerine yapılacak inşaatta mülk sahibinin payını gösteren kat irtifakı tapusu hazırlanır. Kat irtifakının amacı, mülk sahiplerinin paylarının resmi olarak belgelenmesidir.

Kat İrtifakı Ne Zaman Yapılır?

Kat irtifakı tapusu, arsa tapusu alındığı andan itibaren mülkiyet tapusu alınana kadar olan süreçte yani inşaatın başlangıcından tamamlanmasına kadar sürecin resmi olarak ilerlemesi için hazırlanan bir tapudur. Bina henüz inşa edilmemiş olsa bile tapuda hak sahibine ait olan bağımsız bölümün tüm detayları kat irtifakı tapusunda yer almaktadır. Bu yüzden inşaat başladığı andan itibaren hak sahipleri kat irtifakı tapularını alırlar.

Remax Time ekibi olarak bu yazımızda kat irtifakı nedir, neden yapılır ve ne zaman yapılır soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Kat mülkiyeti ve benzeri gayrimenkul içeriklerine sahip diğer yazılarımız için web sitemize göz atabilirsiniz. Ev satışı veya ev satın alma işlemlerinizde huzurlu, yüzde yüz güven duyabileceğiniz ve en kârlı kararların alınmasında yardımcı olabilecek kapsamlı bir gayrimenkul danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçebilir, hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.