0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Günümüzde geleceğini güvence altına almak için birçok kişi gayrimenkule yatırım yapmaktadır. Gayrimenkule yapılan yatırımlar sağladığı avantajlar sayesinde en çok tercih edilen yatırım araçları arasında ilk sırada yer almaktadır. En çok tercih edilen gayrimenkul yatırım aracı ise daire seçenekleridir. Ev sahibi olmak her geçen gün daha da değerli hale gelirken çoğu insan ev kirasından kurtulmak ya da parasının değerini arttırmak için ev sahibi olmayı tercih etmektedir. Ev sahibi olmaya karar verdiğinizde ise sizi bekleyen birçok prosedür, belge ve terimler karşınıza çıkacaktır. Çünkü ev sahibi olmak aynı zamanda hukuksal ve resmi bir süreçtir. Ev sahibi olmaya karar verdiyseniz bu prosedürleri, belgeleri ve terimleri bilmek hem bütün süreci detaylıca anlamanızı sağlayacak hem de süreci sizin için kolaylaştıracaktır. Karşınıza çıkacak olan terimlerden biri kat mülkiyetidir. Kat mülkiyeti her ne kadar kat irtifakı ile karıştırılsa da aslında oldukça farklıdır. Yazımızda ise ev sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri olan kat mülkiyeti nedir, nasıl kurulur ve nasıl alınır soruları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Kat Mülkiyeti Nedir?

Tapu türlerine baktığınızda karşınıza arsa tapusu, kat irtifakı ve kat mülkiyeti tapusu gibi farklı tapu türleri çıkacaktır. Her biri aslında arsaya sahibi olunan andan itibaren binanın bitimine kadar farklı süreçler için gerekli olan resmi belgelerdir. Kat mülkiyeti ise 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre bir daire veya iş yeri üzerinde hak sahibi olduğunuzu gösteren bir tanımdır. Kat mülkiyeti tapusu ise sahip olduğunuz kat mülkiyeti sonucunda size verilen resmi bir belgedir. Kat mülkiyeti tapusu alabilmek için ise öncelikle iskan belgesine sahip olmak gerekmektedir. İskan belgesi, bina inşaatının belediyenin ve Tapu Sicil Müdürlüğü’nün onayladığı projeye yani imar mevzuatına uygun olarak inşa edildiğini gösteren bir belgedir. Bütün denetimler ve kontroller sağlandıktan sonra iskan belgesi alınabilir. İskan belgesi alındıktan sonra ise kat mülkiyeti tapusu çıkarılabilmektedir.

Kat Mülkiyeti Nasıl Kurulur?

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 3/3. maddesi; “Kat irtifakı arsa payına bağlı bir irtifak çeşidi olup, yapının tamamı için düzenlenecek yapı kullanma izin belgesine dayalı olarak, bu kanunda gösterilen şartlar uyarınca kat mülkiyetine resen çevrilir. Bu işlem, arsa malikinin veya kat irtifakına sahip ortak maliklerden birinin istemi ile dahi gerçekleştirilebilir.” ve aynı Kanunun 14/3. fıkrası ise; “Yapının tamamlanmasından sonra kat irtifakının kat mülkiyetine çevrilmesi, kat irtifakının tesciline ait resmi senede ve 12’nci maddede yazılı belgelere dayalı olarak, yetkili idarece yapı kullanma izin belgesinin verildiği tarihten itibaren altmış gün içinde ilgili tapu idaresine gönderilmesi üzerine resen yapılır.” şeklindedir. Bu kanun doğrultusunda kat mülkiyetinin kurulması için öncelikle binanın bitmiş olması gerekmektedir. Sonrasında ise gerekli belgeler tapu memuruna sunulur ve bir takım değerlendirmelerden sonra tapu memuru kat mülkiyeti kurulmasına dair resmi sözleşmeyi düzenler.

Kat Mülkiyeti Nasıl Alınır?

Kat mülkiyeti alabilmek için gerekli belgeler ve dilekçe ile Tapu Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekiyor. İhtiyacınız olan belgeler ise şunlar:

  • İskan Belgesi,
  • Genel inşaat projesi,
  • Yönetim planı,
  • Vaziyet planı,
  • Her bağımsız bölümün arsa payını, kat, daire, iş bürosu gibi nevini ve bunların birden başlayıp sıra ile giden numarasını, varsa eklentisini gösteren liste,
  • Maliklerin nüfus cüzdanları ve vesikalık fotoğrafları.

Remax Time ekibi olarak bu yazımızda kat mülkiyeti nedir, nasıl kurulur ve nasıl alınır soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kat irtifakı ve benzeri gayrimenkul içeriklerine sahip diğer yazılarımız için web sitemize göz atabilirsiniz. Ev satışı veya ev satın alma işlemlerinizde huzurlu, yüzde yüz güven duyabileceğiniz ve en kârlı kararların alınmasında yardımcı olabilecek kapsamlı bir gayrimenkul danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçebilir, hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.