0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Para ihtiyacını karşılamak, daha büyük bir ev sahibi olmak için ya da daha iyi bir yatırım yapmak isteyenler ise sahip oldukları evin satışını en kısa sürede gerçekleştirmek istiyorlar. Ev satışı ise evinizi satmaya karar verdiğiniz andan itibaren oldukça zorlayıcı ve zaman isteyen bir süreç olabilir. Çünkü eviniz için doğru fiyatı belirlemek, doğru açıdan fotoğraflarını çekmek, ilan sitelerine koymak ve en önemlisi alıcılar ile görüşerek süreci ilerletmek gibi birçok işi halletmeniz gerekiyor. Bu süreçte bölgesinde ve konusunda uzman bir gayrimenkul uzmanı ile çalışmak ise işini hem kolaylaştıracak hem de süreci hızlandıracaktır.

Evini ister kendisi ister gayrimenkul danışmanı aracılığı ile satmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu ise ev satışı nasıl yapılır, tapuda satış işlemi nasıl gerçekleştirilir sorularıdır. Yazımızda ise ev satışı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bu sorular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Ev Satışı Nasıl Yapılır?

Evinizi alırken nasıl ki ev arama, karar verme, doğru ve uygun fiyatı bulma gibi süreçlerden geçtiyseniz ev satışı da kendi içerisinde birçok sürece sahip. Bu yüzden ev satışı yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında ev satışı nasıl yapılır sorusu geliyor. Ev satışını yapmak için ise öncelikle evinizin durumunu değerlendirmeniz gerekiyor. Evinizinde kendiniz mi oturuyorsunuz ya da içerisinde kiracı var mı? Bütün bunları ev satışını etkileyen önemli faktörler arasında bulunuyor. Çünkü kiracınız var ise sözleşmesi devam eden bir evi içinde kiracı varken satmak durumunda kalabilirsiniz.

Ev satışı yaparak izlemeniz gereken bir sonraki adım ise evinizin değerini belirlemek. Bu süreç en zor süreçlerden biri olabilir. Çünkü herkes için evi değerli ve kıymetlidir. Ancak evinizi satmak istiyorsanız doğru fiyatlandırma şart. Bunun için bölgede eviniz ile aynı kriterlere sahip evlerin fiyatlarını araştırabilirsiniz. Bu konu oldukça önemli çünkü bir evi değerinin altında vermek sizi zarara sokabileceği gibi bir evi değerinden yüksek fiyata vermekte sürecin uzamasına neden olacaktır.

Son olarak ise alıcılara ulaşmanız gerekiyor. Bunun için ise evinize satılık ilanı asabilir, ilan sitelerine evinizin ilanını koyabilirsiniz. Doğru alıcıya ulaşmak ise sizin için zorlayıcı bir süreç olabilir. Bu yüzden evinizi hem kolayca hem en kısa sürede hem de değerinde satabilmek için mutlaka bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmalısınız.

Tapuda Ev Satışı Nasıl Yapılır?

Alıcı ve satıcı arasındaki bütün detaylar karara bağlandıktan sonra sıra tapuda yapılacak ev satışı işlemine gelecektir. Tapudaki ev satışı işlemi için randevu alındıktan sonra sizden şu evraklar istenecektir:
• Tapunun aslı veya fotokopisi
• Nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi
• İlgili belediyeden alınmış “vergi borcu yoktur.” Yazısı
• DASK (Zorunlu Deprem Sigortası)
• Satış işlemi vekil aracılığı ile yapılacak ise vekaletname
Bütün evraklar tapu dairesine sunulduktan sonra iki ödemenin yapılması gerekmektedir. Bunlar tapu harcı ve döner sermaye ödemeleridir. Ödemelerin tutarları tarafınıza mesaj olarak iletilecektir. Gerekli ödemeleri yaptıktan sonra ise tapu memuru eşliğinde imzalar atılır ve ev satışı işlemi tamamlanır.

Ev Satışı Süreci Nasıl İlerler?

Tapu Müdürlüğü’nde atılan imzalar ile tapu devrinin gerçekleştirilmesi işlemine ev satışı adı verilmektedir. Ancak ev satışı sadece bununla sınır değildir. Evin gerçek değerini belirlemek, evin doğru alıcılar ile buluşması için gerekli pazarlama çalışmalarını yapmak, evi görmek isteyenlerin ziyaretlerini organize etmek gibi birçok sürece sahiptir.

Remax Time ekibi olarak bu yazımızda ev satışı nasıl yapılır, tapuda ev satışı nasıl yapılır ve ev satışı süreci nasıl ilerler soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Ev satışı ve benzeri gayrimenkul içeriklerine sahip diğer yazılarımız için web sitemize göz atabilirsiniz. Ev satışı veya ev satın alma işlemlerinizde huzurlu, yüzde yüz güven duyabileceğiniz ve en kârlı kararların alınmasında yardımcı olabilecek kapsamlı bir gayrimenkul danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçebilir, hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.