0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Ev sahibi, kiralanacak evi kullanıma uygun bir şekilde teslim etmek ve kiralama süresi boyunca bu şekilde tutmakla yükümlüdür. Bu nedenle kiracının kullanımı sırasında evde meydana gelen hasarları, ev sahibi karşılamalıdır. Ev sahibinin yükümlü olduğu eşyalar, demirbaşlardır. Söküp götürülemeyecek ürünler evin demirbaşlarıdır. Bu tip eşyaların hasar görmesi dışında, eve badana yaptırmak gibi kişisel ihtiyaçlar kiracı tarafından karşılanmalıdır.

Ev sahipleri hangi masrafları karşılar?

Bir daire kiralarken her iki tarafın da farklı sorumlulukları ve yükümlülükleri vardır. Böylece hem ev sahibi hem de kiracı iyi bir deneyim yaşar. Ev sahibinin sorumluluk ve yükümlülükleri 2012 yılında yürürlüğe giren Türk Borçlar Kanunu ile korunur. Ev sahibinin kiracıya karşı sorumluluk ve yükümlülükleri aşağıdaki gibidir;

  • Evin kiraya verildiği süreç boyunca aynı kalması,
  • Zaman ve kullanım yıpratılıcığı haricinde tüm hasarların karşılanması,
  • Emlak vergisi gibi kanun tarafından zorunlu tutulan masrafların giderilmesi,
  • Demirbaşların tamirlerin karşılanması,
  • Demirbaş tamirlerin karşılanmaması durumunda kiracının başına gelen herhangi bir hasarın karşılanması.

Hangi giderler kiracıya aittir?

Ev sahiplerinin yükümlü olduğu harcamalar gibi, kiracıların da sorumlu oldukları masraflar bulunur. Ortak alan kullanımlarında ortaya çıkabilecek tüm masraflar kiracılara aittir. Kiracıların yükümlü oldukları giderler aşağıdaki gibidir;

  • Bahçıvan, kaloriferci, kapıcı veya bekçi giderleri,
  • Yönetici aylığı,
  • Apartman aidatı adı altında apartmana ait faturalar ve çeşitli hizmetler,
  • Sözleşmede farklı bir madde bulunmuyor ise evin elektrik, su ve doğalgaz faturaları.

Ortak alanların korunması için oluşabilecek masraflarda iki senaryo bulunur. Asansör bakımı ve onarımı veya yeşil alan bakımı gibi ortak alan giderleri, apartman aidatına dahil edilebilir. Bazı durumlarda kiracının karşılaması gereken elektrik, su, doğalgaz faturası gibi masraflar da aidatın içerisinden karşılanabilir. Bu nedenle aidatların belirli periyotlarda artırılması gerekebilir. Sözleşme bu şekilde yapıldıysa ev sahibi, bu tip harcamalar için kiracıdan herhangi bir bütçe talep edemez. Fakat bu tip masraflar aidatın içine dahil edilmediyse ekstra bir fon oluşturulur. Bu durumda da masraflar kiracılara arsa değerine denk gelecek şekilde bölüştürülür. 

Evdeki demirbaşların tamiri kime ait?

Evde yer alan petek, kombi, tesisat, duşakabin, lavabo, gömme dolap veya klozet gibi söküp götürülemeyecek her eşya evin demirbaşı olarak kabul edilir. Evin demirbaşlarında oluşabilecek hasarların tamiri ev sahibine aittir. Demirbaşların zararı ev sahibine bildirilmeden herhangi bir tamirat yapılmaması gerekir. Kiracının hasarı ev sahibine bildirmesi durumunda, en kısa süre içerisinde hasar giderilmelidir. 

Hasarın giderilmemesi sonucu kiracının başına gelen herhangi bir zararın giderilmesinden de ev sahibi sorumludur. Tüm bu masraflar kiradan düşülebilir.

Kiracı eve yaptığı masrafları isteyebilir mi?

Kiracı eve yaptığı masrafları ev sahibinden talep edebilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, masraf yapılan işlemin zorunlu mu yoksa kişisel mi olduğudur. Tesisatın patlaması, duvarların rutubet ile kaplanması veya kombinin bozulması gibi durumlar zorunlu ihtiyaçlardır. Bu hasarların zaruri olarak giderilmesi gerektiğinden, kiracı hızlı aksiyon alabilir. Hasarın giderilmesi işlemi muhakkak faturalandırılmalıdır. Fatura ev sahibine iletildiğinde bu masraf, kiradan düşülebilir.

Bu gibi zorunlu masrafların dışında lüks masraflar olarak adlandırılan durumlarda ev sahibinin herhangi bir yükümlülüğü bulunmaz. Keyfiyete dayalı yapılan harcamaları kiracı karşılamak zorundadır. 

Tüm bu masraflar sözleşme göz önünde bulundurularak incelenmelidir. 

Evinizi ya da işyerinizi kiraya verecekseniz profesyonel bir gayrimenkul ofisi ile çalışmanız sizin çıkarlarınızı koruyacak bir kira kontratı sağlayacaktır. Bu sayede oluşacak gereksiz masraflardan ve risklerden korunabilirsiniz.