0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Başka bir ülkenin daimi ikametgahını ve vatandaşlığını elde etmenin son zamanlarda popülerlik kazanan yollarından biri, yasal statü karşılığında özel mülk satın almaktır.

Hangi ülkeler gayrimenkul alanlara vatandaşlık veriyor?

Gayrimenkul yatırımı yapan kişilere vatandaşlık veren ülkelerden bazıları;

  • Yunanistan: Avrupa’da daimi ikamet statüsü almanın en kolay ve ucuz yollarından biri, Yunan emlak sektörüne yatırım yapmaktır. Adalarda oldukça iyi bir ev veya şehir merkezinde geniş bir daire satın almak için 250.000 Euro yani yaklaşık 5 milyon Türk Lirası yatırım yapmanız yeterli olacaktır. Birkaç ay içinde oturma izni, yedi sene içerisinde de vatandaşlık alabilirsiniz.
  • Kanada: Kanada yıl boyunca en çok oturum başvurusu alan ülkelerden biridir. Bu nedenle sınırlı bir kotaya sahiptir. Kanada’da bürokrasi çok daha zorlu olduğundan oturum ve vatandaşlık alma süreçleri de sizi zorlayabilir. 
  • Dominik Cumhuriyeti: Karayip ülkelerinden biri olan Dominik Cumhuriyetinde gayrimenkul yatırımı aracılığıyla vatandaş olmak oldukça kolay. 200.000 Dolarlık bir yatırım yaptıktan sonra başvurunuzu çevrimiçi olarak gönderebilir ve altı ay içerisinde vatandaşlık alabilirsiniz. Dominik Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzda yaklaşık 145 ülkeye yalnızca vize ile seyahat edebilirsiniz.
  • Karadağ: Yıllık yaklaşık iki bin kişilik kontenjana sahip olan Karadağ’da gayrimenkul sahibi olmak, çok iyi bir yatırımdır. Tatil bölgesindeki bir dairenin bile 100.000 Euro civarında olduğu düşünülürse, düşük bütçeler bile orada gerçekten güzel bir gayrimenkul satın almak için yeterli olacaktır. Karadağ’da gayrimenkul satın almanız durumunda 200.000 Euro daha ödemeniz gerekir. Buna kayıt ücreti denir. Kayıt ücretini yatırmanız durumunda yaklaşık altı ay içinde oturum izni alabilirsiniz.
  • Portekiz: Portekiz’de gayrimenkul sahibi olmak çok karlıdır çünkü bir gayrimenkul satın aldığınızda sizinle birlikte eşiniz, çocuklarınız ve hatta 65 yaş üstünde olan anne ve babanız da bu durumdan fayda sağlayabilir. 2022 itibariyle Lizbon, Porto ve kıyı bölgeleri bu fırsata dahil değildir.
  • Türkiye: Yaklaşık 400.000 Dolar yatırım yaparak bir gayrimenkul satın almanız Türkiye’de vatandaş olmanız için yeterlidir. Oturum izni almanız için herhangi bir mülkün sahibi olmanız yeterlidir.
  • Amerika Birleşik Devletleri: Beş yıl boyunca devamlı oturum sonucu vatandaşlık veren ABD’den gayrimenkul satın almak için yaklaşık 500.000 Dolar ayırmanız gerekir. İkamet süresi boyunca mülkün sahibi olarak kalmalısınız.

Vatandaşlık için ne kadar yatırım gerekiyor?

Vatandaşlık alırken yapacağınız yatırımın miktarı ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri’nde vatandaşlık alabilmek için 10 milyon civarı yatırım yapmanız gerekirken, bu miktar Portekiz’de çok daha düşüktür. 

Vatandaşlık ne zaman veriliyor?

Bazı ülkeler gayrimenkul yatırımları sayesinde yalnızca oturum izni verirken, bazıları hem oturum hem vatandaşlık hem de koşulsuz çalışma izni verir. Genellikle 3-6 ay arası süren işlemler sonucunda oturum izni alınabilir. Fakat vatandaşlık alabilmeniz için çoğu ülkede en az 5 sene ikamet etmeniz gerekir. 

Hangi ülkenin vatandaşı olmak daha kolay? 

Kolay bir şekilde vatandaş olabilmeniz için iki şeye ihtiyacınız var; yüksek bir yatırım ve hızlı işleyen bürokrasi. Bazı ülkeler yüksek yatırım talep ederken aynı zamanda yavaş işleyen bir büroksiye sahip olabilirler. Bu tip ülkelerde vatandaşlık almak daha zorlu olacaktır. Fakat bazı ülkelerde hem hızlı işleyen bir bürokrasi varken hem de daha uygun bütçeler ile vatandaşlık almak mümkündür. Türkiye, Portekiz, Dominik Cumhuriyeti ve Yunanistan gibi ülkelerde vatandaşlık almak oldukça kolayken Kanada ve Karadağ gibi ülkelerde bekleme süresi daha uzun olabilir.