0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Birçok kişinin gayrimenkul danışmanlığını tercih etmesindeki en önemli nedenlerden biri yüksek gelir imkanı sunmasıdır. Gayrimenkul danışmanlığı her geçen gün daha da popüler hale gelirken gayrimenkul danışmanlığı yapmak isteyenlerin en çok araştırdığı soruların başında ise gayrimenkul danışmanlığı maaşlı bir iş mi sorusu gelmektedir. Yazımızda ise gayrimenkul danışmanı olmak isteyen birçok kişinin merak ettiği bu konu hakkında başlıklar ile detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Gayrimenkul Danışmanlığı Girişimcilere Uygun Bir İş

Gayrimenkul danışmanlığı maaşlı bir iş mi diye merak edenlerden biri iseniz öncelikle şunu söylemeliyiz ki gayrimenkul danışmanlığında maaş yok. Yani gayrimenkul danışmanları çoğu sektörde olduğu gibi düzenli olarak bir maaş gelirine sahip değil. Peki neden gayrimenkul sektörü maaş olmamasına rağmen yüksek getirisi olan meslekler arasında gösteriliyor. Bunun cevabı ise aslında oldukça basit: gayrimenkul danışmanlığı girişimcilik ruhu isteyen bir meslek ve ne kadar çalışırsanız o kadar gelir elde ediyorsunuz. Bu yüzden de gayrimenkul danışmanlığı tam anlamıyla girişimcilere uygun bir meslek. Eğer başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsanız girişimci bir ruha sahip olmalısınız.

Gayrimenkul Danışmanı Satışlardan Gelir Elde Eder

Gayrimenkul danışmanları maaş almıyor ancak sundukları hizmetler sayesinde kazanıyorlar. Gayrimenkul danışmanının sunduğu en önemli hizmetlerden biri ise gayrimenkul satış işlemi. Bir gayrimenkulün satışının gerçekleştirilmesi oldukça emek isteyen bir süreçtir. Gayrimenkul danışmanı öncelikle söz konusu satılık gayrimenkulü portföyüne katmak için gerekli anlaşmayı sağlar sonrasında ise daha detaylı bir süreç konusudur. Bu süreç içerisinde ise öncelikle gayrimenkul ziyaret edilir, satıcının gayrimenkulü doğru fiyat ile satabilmesi için gerekli değerlemeler yapılır. Sonrasında ise evin pazarlama faaliyetleri de yine gayrimenkul danışmanın sunduğu hizmet içerisinde yer almaktadır. Gayrimenkulün profesyonel fotoğraflarının çekilmesi, gerekli afişlerin ve brandaların hazırlanması, ilan sitelerinde gayrimenkulün doğru ve etkili bir şekilde yer almasının sağlanması sağlanan pazarlama faaliyetleri arasında yer almaktadır. Gayrimenkulü satın almak isteyen her potansiyel müşteriye gerekli ziyaretler sağlanır, alıcı ve satıcı arasındaki teklifler ve değerlendirmeler yine gayrimenkul danışmanı tarafından yönetilir. Son olarak Tapu Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek satış işlemi için yine gerekli düzenlemeler gayrimenkul danışmanı tarafından yönetilir. Sağlanan bu satış hizmeti karşılığında ise gayrimenkul danışmanı, satış bedeli üstünden %2-4 Arası hizmet bedeli alır., Bu hizmet bedelinin bir kısmı bağlı olduğu gayrimenkul ofisinde kalırken %48 ya da %80’i de gayrimenkul danışmanına kalır.

Gayrimenkul Danışmanı Kiralamalardan Gelir Elde Eder

Gayrimenkul danışmanının sunduğu kiralama işlemlerinde de gayrimenkul satış işlemleri ile aynı süreç yürütülür. Ancak burada satış işlemleri yerine kira kontratı, tahliye taahhütnamesi gibi kiralama için önemli belgeler gayrimenkul danışmanı tarafından hazırlanır. Gayrimenkul danışmanı sunduğu kiralama hizmetinden 1 kira tutarı hizmet bedeli alır. Yine bunun belirli bir kısmı bağlı olduğu gayrimenkul ofisine kalırken %48’i ya da %80’i gayrimenkul danışmanına kalır.

Remax Time ekibi olarak bu yazımızda gayrimenkul danışmanlığı maaşlı bir iş mi konusunda en çok merak edilen sorulara başlıklar ile detaylı cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Gayrimenkul danışmanlığı maaşlı bir iş mi ve benzeri konulardaki yazılar için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz. Eğer değerli gayrimenkuller çalışan bir Remax gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsanız Remax Time’a mutlaka başvurmalısınız.