0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Gayrimenkul danışmanı geniş imkanlara sahip bir meslek dalıdır. Gayrimenkul danışmanı olmak için en az ilkokul mezunu olmak gerekir. Gayrimenkul danışmanı, müşterilerini tanıyarak onların ilgisini ve beğenisini çekebilecek evler hakkında bilgi verir. Müşterilerin konut ihtiyaçlarına ve ekonomik durumlarına uygun olarak ev alma ya da satma süreçlerine yardımcı olur. Aynı zamanda sektörel takipleri ve analizleri yaparak müşterilere portföy sunmak da gayrimenkul danışmanı görevleri arasında yer alır.

Gayrimenkul danışmanı nasıl olunur ve kazancı ne kadardır, sorularıyla gayrimenkul danışmanına ait tüm detaylara yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Olunur?

Konut sektörünün her geçen günartmasıylagayrimenkul danışmanlığı alanına olan ilgi de artmaya başlamıştır. Bu noktada gayrimenkul danışmanı nasıl olunur, sorusu akıllara gelmektedir. Gayrimenkul danışmanı olmak için en az ilkokul mezunu olma ve gayrimenkul alanında bilgi sahibi olma şartı vardır. Fakat üniversitede İşletme, Pazarlama, Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi ya da İktisat Bölümü’nden mezun olan kişiler bu meslekte daha avantajlı bir konuma sahiptir. Bununla birlikte 2 yıllık Emlak Yönetimi Bölümü okuyanlar da gayrimenkul danışmanı olarak çalışabilir. Aynı zamanda Satış Odaklı Emlak Danışmanlığı Kursu, Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi, Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi gibi çeşitli eğitim programlarına katılarak da kişiler alanda kendilerini geliştirmeye devam edebilir.

Gayrimenkul danışmanı olmak için kişinin sahip olması gereken özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Etkili iletişim becerisine sahip olmak
  • Gayrimenkul alanına ve alandaki yeniliklere karşı ilgili olmak
  • Disiplinli ve özverili olmak
  • Çözüm odaklı yaklaşmak
  • Analitik düşünme becerisi
  • Etkili analiz yapabilmek
  • Sorumluluğunun farkında olmak

Gerekli becerilere ve uygun şartlara sahip olan kişiler, gayrimenkul firmaları ve emlak ofislerinde çalışabilirler. Aynı zamanda deneyim ile birlikte elde edilecek bilgiler de bu sektör için son derece önemlidir. 

Gayrimenkul danışmanlığı esnek çalışma imkanına sahip bir alandır. Mesleğe başlarken erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış ya da muaf olmaları gerekmektedir. Yüz kızartıcı suçlar işlemiş kişiler gayrimenkul danışmanı olamamaktadır.

İlginizi çekebilir: Remax Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Olunur

Gayrimenkul Danışmanı Ne Kadar Kazanır?

Gayrimenkul danışmanı maaş aralığı üzerinde birçok faktör etkili olmaktadır. Bir gayrimenkul danışmanının çalıştığı iş yeri, o ay boyunca yaptığı satışlar ve alandaki deneyimi kazancı üzerinde etkili olan faktörler arasındadır. Gayrimenkul danışmanı ne kadar kazanır, sorusuna bir örnek vermemiz gerekirse; ilk kez bu mesleği yapan bir emlak danışmanı ortalama 4250 TL maaş alırken sektördeki deneyimi arttıkça 6740 TL’ye kadar ulaşabilir. Net kazanca ek olarak ay boyunca yapılan satışlardan elde edilen prim de kazancın artmasına büyük oranda katkı sağlar. Gayrimenkul danışmanlığı kazancı üzerinde önemli olan sayıca fazla gayrimenkul satmak ya da kiralamak değil; daha değerli gayrimenkullere dair işlemleri yürütebilmektir. Bu noktada niceliğin değil niteliğin önemli olduğu söylemek mümkündür.

Dikkatinizi çekebilir: Kira Sözleşmesi Nedir? Kira Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Portföy Oluşturur?

Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Portföy Oluşturur

Bir gayrimenkul danışmanı için en önemli sermaye portföyleridir. Bu nedenle sağlıklı ve başarılı bir portföy oluşturmak gayrimenkul danışmanının başarısı için son derece önemlidir. Etkili bir portföy oluşturmak için atılacak olan ilk atım network oluşturmak ve tanıtım yapmaktır. Gayrimenkul danışmanı bu sayede kendini tanıtarak sektöre hızlı bir giriş yapabilir. Günümüzde sosyal medyanın hayatımız üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle gayrimenkul danışmanı portföy oluştururken sosyal medyanın bu gücünden yararlanabilir. Etkili iletişim becerilerinin bir gayrimenkul danışmanının sahip olması gereken özellikler arasında bulunduğunu daha önce belirtmiştik. Portföy oluşturma noktasında bu özellik de ön plana çıkar. Sosyal olmak, davetlere ve topluluklara katılmak tanınırlığı artıracak ve portföyü genişletecektir. Etkili bir gayrimenkul danışmanı sektörel anlamda da gereken bilgi birimine sahip olmalı ve gelişmelerden haberdar olmalıdır. Özellikle portföy oluştururken öne çıkan bu özellik hangi bölgelerde hangi gayrimenkullerin ilgi gördüğünü, ne tür yenilikler yapıldığını bilme noktasında da son derce yararlı olacaktır.

Bu yazımızda gayrimenkul danışmanı nasıl olunur sorusuyla birlikte aylık kazancının ne kadar olabileceğine ve bir gayrimenkul danışmanın en etkili malzemesi olan portföyün nasıl oluşturulabileceğine değindik. Tüm bu bilgiler ışığında başarılı bir gayrimenkul danışmanı olarak rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.