0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Konut sahibi olmak, yatırım amaçlı ya da çeşitli sebeplerden dolayı konut sahibi olmak isteyebilirsiniz. Konut sahibi olmak sadece yaşanabilecek bir alana sahip olmak değil aynı zamanda yatırım amacı ile de ülkemizde geleceği garanti altına alabilmek için en çok gerçekleştirilen işlemlerden biridir. Ancak konut sahibi olmak her ne kadar geleceğinizi güvence altına almak adına sizi iyi hissettirse de çeşitli zorunlulukları da beraberinde getirmektedir. Bu zorunluluklardan biri de sahip olduğunuz konut için ödemeniz gereken vergilerdir. Konut sahipler için farklı nedenlerden dolayı ödenmesi gereken farklı vergi çeşitleri bulunmaktadır. Bu vergi çeşitlerinden biri de değerli konut vergisidir. 2019 yılında kabul edilen kanun tasarısı ile zorunlu hale getirilen değerli konut vergisi tartışmalara konu olsa da mükelleflerden tahsil edilmektedir.

Yazımızda değerli konut vergisi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacak en çok merak edilen sorular hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Değerli Konut Vergisi Nedir?

Değerli konut vergisi en basit tanımı ile mesken yani konut değerinin 5.000.000 Türk lirasının üzerinde olması durumunda ödenmesi gereken vergi çeşididir. 2021 yılı için bu rakam 5.227.000 Türk lirası olarak belirlenmiştir.          Değerli konut vergisine tabii tutulacak gayrimenkullerin değerlerinin belirlenmesi ise Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ya da belirlenmiş yetkili değerleme şirketleri tarafından yapılmaktadır. Gayrimenkul sahiplerine değerleme sonucunda değerli konuta sahip oldukları ve vergi mükellefi durumu tebligat yoluyla iletilir. Aynı zamanda değerli konuta sahip olanlar Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü sayfasında da ilan edilir. Ödenmesi gereken değerli konut vergisi miktarı da yine aynı şekilde tebligat yolu ile de ya da Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü sayfasında net olarak açıklanır. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından değerli konut olduğu açıklandığı halde bir bedel belirlenmediği durumlarda ise belediye tarafından belirlenen rayiç bedeli esas alınmaktadır.

İlginizi çekebilir: Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Değerli Konut Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Değerli Konut Vergisi Nasıl Hesaplanır

Sahip olduğu konutun değeri 5.000.0000 Türk lirasının üzerinde olanların ödemekle yükümlü oldukları değerli konut vergisi için bir ödeme tarifesi belirlenmiştir. Gayrimenkulün değerine göre belirlenen bu tarifede ise 3 ayrı vergi dilimi bulunmaktadır. 78 no.lu Emlak Vergisi Kanunu  Genel Tebliği uyarınca 2021 yılı için uygulanacak tarife şu şekildedir;

  • Konutunun değeri 5.227.000 Türk lirası ile 7.841.000 Türk lirası arasında olan gayrimenkul sahipleri binde 3,
  • Konutunun değeri 7.841.000 Türk lirası ile 10.445.000 Türk lirası arasında olan gayrimenkul sahipleri binde 6,
  • Konutunun değeri 10.445.000 Türk lirası ve üzeri olan gayrimenkul sahipleri ise binde 10 vergi ödemek ile yükümlüdür.

Dikkatinizi çekebilir: Kira Sözleşmesi Nedir? Kira Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Değerli Konut Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından konutun değerli konut olarak ilan edilmesi ve ödenmesi gereken vergi miktarının belirlenmesinden sonra takip eden yılın şubat ayında mülk sahibinin vergi mükellefiyeti başlar. Şubat ayının 20’sine kadar ise emlak beyannamesini vermek gerekmektedir. Emlak beyannamesi verildikten sonra verildiği yetkili vergi dairesi tarafından yıllık olarak tarh ve tahakkuk ettirilir. Sonrasında ise değerli konut emlak vergisi şubat ve ağustos aylarının sonuna kadar iki eşit taksitte ödenir.

Remax Time ekibi olarak bu yazımızda değerli konut vergisi ne demek, nasıl hesaplanır ve ne zaman ödenir soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Değerli konut vergisi ve benzeri içeriğe sahip diğer yazılarımız için web sitemize göz atabilirsiniz. Gayrimenkul işlerinde huzurlu, yüzde yüz güven duyabileceğiniz ve en kârlı kararların alınmasında yardımcı olabilecek kapsamlı bir gayrimenkul danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçebilir, hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Doların Artışı Gayrimenkul Piyasasını Nasıl Etkiliyor? Gayrimenkul Piyasası Ne Yapmalı? içeriğimizi okuyabilirsiniz.