0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Son günlerde gayrimenkul sektöründe hemen hemen herkes tarafından gözlemlenen bir hareketlilik söz konusu. Yaşanan ekonomik dalgalanmalarla birlikte en az risk ile en güvenilir yatırım kaynaklarından biri olan gayrimenkullere olan ilgi son zamanlarda hiç olmadığı kadar artmış durumda. Mevcut finansal birikimini korumak isteyenler ya da bir yatırım aracı olarak değerlenmesini isteyenler gayrimenkul yatırımlarına yöneliyor. Gayrimenkul sektörünün bu kadar hareketlenmesinin tek nedeni tabii ki sadece bununla sınırlı değil. Son zamanlarda kira fiyatlarındaki artışta en önemli nedenlerden biri. Birçok insan artan kira fiyatlarından dolayı başka bir kiralık daireye geçmeyi ya da kendisine ait bir gayrimenkule sahip olmayı tercih ediyor.

Gayrimenkul sektöründe yaşanan bu hareketlilik ise gayrimenkul danışmanlığı yapmak isteyenler için de birçok iş fırsatının oluşmasını sağlıyor. Çünkü alım satım ya da kiralama işlemleri artarken sektörde gayrimenkul danışmanlarına olan ihtiyaç da artmış durumda. Gayrimenkul sektörüne girmek isteyenlerin ise gayrimenkul danışmanlığı ile ilgili merak ettikleri birçok konu bulunuyor. En çok merak edilen ve araştırılan soruların başında ise Remax gayrimenkul danışmanı nasıl olunur sorusu geliyor.

Remax gayrimenkul danışmanı olmak bağımsız çalışma imkanı sunması, ne kadar işlem gerçekleştirilirse o kadar para kazanma imkanı sunması, gayrimenkul danışmanlığının her geçen gün daha popüler bir meslek haline gelmesi ile öne çıkıyor.

Gayrimenkul danışmanlığı sağladığı avantajlar ile her ne kadar herkes tarafından yapılmak istenen bir meslek olsa da her meslek gibi bazı kriterleri bulunuyor. Gayrimenkul danışmanı, gayrimenkul alım satım ve kiralama işlemlerini gerçekleştirirken aslında birçok bilgiye ve sürece ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden gayrimenkul danışmanı olmaya karar verdiyseniz aslında bilmeniz, araştırmanız gereken birçok terim ve süreç bilgisi gerekiyor. Başarılı olmak isteyen bir gayrimenkul danışmanı, alım satım ve kiralama süreçlerinde gerekli bütün terimlere, mevzuatlara hakim olmalı ve idari işlemlerin nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmalıdır.

Gayrimenkul Danışmanlığı Nedir

Gayrimenkul danışmanı en basit tanımı ile gayrimenkuller ile ilgili alım satım, kiralama ya da yatırım gibi hizmetleri sunan kişileri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Gayrimenkul danışmanı denince her ne kadar akıllara yalnızca ev alım satımı gelse de aslında gayrimenkul danışmanları kiralama işlemlerini de gerçekleştirdikleri gibi gayrimenkul yatırım işlemleri için de hizmet sunmaktadır. Aynı zamanda her bir işlem ayrı bir sürece sahip olduğu için ayrı bir bilgi birikimi gerektirmektedir.

Son zamanların en popüler mesleklerinden biri olan gayrimenkul danışmanlığını yapmayı düşünüyorsanız ise mutlaka gerekli eğitimleri almış olmalısınız. Çünkü gayrimenkul sektörü son derece kazançlı bir sektör olmasına rağmen aynı zamanda bilgi birikimi ve iş tecrübesi isteyen bir meslek. Her ne kadar günümüzde neredeyse her sokakta bir gayrimenkul ofisi ile karşılaşmış olsanız da profesyonel anlamda gayrimenkul danışmanlığı belirli hizmetleri sunan bir meslektir. Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için ise gayrimenkul danışmanının hangi hizmetleri sunduğunu bilmekte fayda var.

Gayrimenkul danışmanının görevlerinden kısaca bahsedecek olursak:

Gayrimenkul Alım ve Satış İşlemleri

Gayrimenkul ofislerinde ya da proje ofislerinde çalışan gayrimenkul danışmanlarının sunduğu hizmetlerden biri gayrimenkul alım ve satış işlemleridir. Alış işlemlerinde öncelikli olarak gayrimenkul satın almayı düşünen kişilerin ihtiyaçlarını belirlenir ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda gayrimenkul araştırması başlar. Gayrimenkul danışmanı sahip olduğu gayrimenkul portföyü üzerinden satış yapabileceği gibi gerekli durumlarda müşteri için gayrimenkul arayışında da bulunur. Satıcı ve alıcı arasında tekliflerin götürülmesi ve fiyat anlaşması için gerekli iletişim de yine gayrimenkul danışmanı tarafından yapılmaktadır. Ayrıca alım işlemi için gerekli tapu işlemlerinin organize edilmesi, işlem esnasında gerekli evraklar ile ilgili alıcıya bilginin sağlanması da gayrimenkul danışmanının verdiği hizmetler arasında yer almaktadır.

Gayrimenkul satışı da gayrimenkul danışmanının sunduğu hizmetler arasında yer almaktadır. Gayrimenkulünü satmak isteyen satıcı ile anlaşma sağlayan gayrimenkul danışmanı, gayrimenkulü satmak için gerekli değerleme ve pazarlama çalışmalarını yapar. Değerleme çalışmaları, satılacak olan gayrimenkulün doğru fiyatlandırma ile gerçek değerinde satılabilmesi için oldukça önemlidir. Pazarlama aşaması ise çok daha detaylı bir süreçtir. Gayrimenkul danışmanı gayrimenkulün satılabilmesi için ilan sitelerine gayrimenkulün ilanını çıkarak, afiş ya da branda asarak potansiyel alıcılara ulaşır. Alıcı ile satıcı arasındaki iletişimi sağlamak, fiyatta anlaşmayı sağlamak için aracılık yapmak yine gayrimenkul danışmanının sunduğu hizmetler arasında yer almaktadır. Son olarak ise satış işlemleri esnasında satıcıya gerekli organizasyonu sağlamak da yine gayrimenkul danışmanının hizmetlerden biridir. Alım ve satış işlemlerinde söz konusu olan portföy oluşturma, pazarlama yöntemleri, alım ve satım işlemleri gibi her bir süreç ayrı detaylara sahiptir.

Gayrimenkul Kiralama İşlemleri

Gayrimenkul danışmanlarının sunduğu bir diğer hizmet ise gayrimenkul kiralama işlemidir. Gayrimenkule yatırım yapan birçok kişinin öncelikli amacı yatırım yaptığı gayrimenkulden gelir elde etmektir ve bu yüzden sahip oldukları gayrimenkulü kiralamayı tercih ederler. Böylece yatırım yaptıkları gayrimenkul sayesinde her ay düzenli bir gelir sağlamış olurlar. Gayrimenkul kiralama süreci ise her ne kadar çoğu kişi tarafından oldukça kolay bir işlem gibi görülse de ilerleyen süreçlerde çeşitli problemlerle karşılaşmamak için konusunda uzman gayrimenkul danışmanları tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü gayrimenkulün kiralama sürecinde hem yasal olarak düzenlenmesi gereken evraklar hem de takip edilmesi gereken bazı süreçler bulunmaktadır.

Gayrimenkul danışmanı, gayrimenkulünü kiralamak isteyen kişi için bütün bu süreçleri titizlikle ve profesyonel bir şekilde yöneten kişidir. Gayrimenkulünü kiralama yetkisini gayrimenkul sahibinden alan gayrimenkul danışmanı, gayrimenkulü kiralamak için öncelikle potansiyel kiracılara ulaşır. Kiralık gayrimenkulün bütün pazarlama süreci yine gayrimenkul danışmanı tarafından sağlanmaktadır. İlan sitelerine gerekli ilanların çıkılması, afişlerin veya brandaların hazırlanması gayrimenkul danışmanı tarafından gerçekleştirilir. Gelen bütün talepler gayrimenkul sahibinin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda değerlendirilir ve gerekli gayrimenkul ziyaretleri de yine gayrimenkul danışmanı aracılığı ile gerçekleştirilir. Kiracı ve gayrimenkul sahibi arasında gerekli anlaşmalar sağlandıktan sonra gerekli olan kira kontratının hazırlanması gibi bütün işlemler yine gayrimenkul danışmanının verdiği hizmetler arasında yer almaktadır.

Yatırım Danışmanlığı

Gayrimenkul danışmanları genellikle alım satım ve kiralama işlemleri için hizmet verseler de son zamanlarda gayrimenkul yatırımlarının artmasıyla birlikte yatırım danışmanlığı hizmeti de vermektedirler. Çünkü her yatırımda olduğu gibi gayrimenkul yatırımı yaparken de doğru kararlar verebilmek ve yatırım riskini en aza indirebilmek için bazı çalışmalar yapılması gerekiyor. Gayrimenkul danışmanı ise tam olarak bu noktada gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişiye gerekli hizmeti sunuyor. Konusunda uzman ve tecrübeli gayrimenkul danışmanı yaptığı değerleme çalışmaları ile söz konusu gayrimenkul yatırımının en az risk ve en yüksek kâr getirisi ile gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor.

Görüldüğü üzere gayrimenkul danışmanı olmak her ne kadar salım satım, kiralama ve yatırım işlemleri ile ilgilenen bir meslek olarak görünse de aslında her işlem ayrı özveri ve çalışma istiyor.

Remax Gayrimenkul Danışmanlığı Kimlere Uygundur

Remax gayrimenkul danışmanı olmak ve en önemlisi işinizde başarılı olmak istiyorsanız mesleki eğitimin yanı sıra bazı kişilik özelliklerine de sahip olmanız gerekiyor. Her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de aslında en önemli olan detaylardan biri hayat tecrübesidir. Gayrimenkul sektöründe doğru gayrimenkul sahibi, alıcı ya da kiracı ile doğru şekilde bir iletişime geçebilmek için insan ilişkileri ayrı bir öneme sahiptir. İş hayatı tecrübesine sahip kişiler, hayat tecrübesine sahip kişiler Remax gayrimenkul danışmanlığında hızlı şekilde başarıyı yakalıyorlar.

Başarılı bir Remax gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsanız girişimci bir ruha sahip olmanız gerekiyor. Girişimci en basit tanımı ile kariyerini başka şirketlerde çalışarak değil, risk alıp kendi işini kurup yöneten kişileri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Aynı zamanda bir işi organize eden ve her sürecinde sorumluluk alarak işi ilerletmek için olması gerekenden daha çok risk alan kişiler de girişimci olarak tanımlanmaktadır. Girişimci bir işin fikir, üretim, pazarlama ya da operasyon gibi bütün süreçlerinde kararları bizzat kendisi verir ve bütün sorumluluğu kendisi alır. Girişimci kişiler için düşük risk ve yüksek getiri sunan sektörlerin başında gayrimenkul sektörü gelmektedir.

Remax Ofisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsanız özellikle de gayrimenkul sektörüne yeni adım atacaksanız birlikte çalışmak için seçeceğiniz Remax ofisi oldukça büyük bir önem taşıyor. Çünkü seçeceğiniz ofis gayrimenkul sektöründe ne kadar başarılı olabileceğinizi belirleyen en önemli etken olacak. Peki gayrimenkul ofisi seçerken nelere dikkat etmeli?

  • Gayrimenkul ofisi seçerken en önemli detayların başında ofisin bulunduğu bölge yer alıyor. Gayrimenkul ofisinin gayrimenkul sektörü açısından potansiyel barındıran bir bölgede olması sizin daha başarılı olmanıza da katkı sağlayacaktır.
  • Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay ise seçtiğiniz gayrimenkul ofisinin verdiği eğitim desteğidir. İşlemleri gerçekleştirmek için gerekli bilginin aynı sıra edindiği iş tecrübesini etkili bir biçimde size aktarabilen gayrimenkul ofisi sizin başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmanızı sağlayacaktır.
  • Son olarak ise dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli detay ise seçeceğiniz gayrimenkul ofisinin size pazarlama sürecinde sağladığı destek. Gayrimenkul sektöründe işlemlerin en hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlayan en önemli faktör pazarlama sürecidir. Çünkü doğru ve etkili bir biçimde yönetilen pazarlama süreci potansiyel alıcılara, satıcılara ya da kiracılara direkt olarak ulaşmanızı sağlar.

Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsanız bütün bu detaylara mutlaka dikkat etmeli ve seçeceğiniz gayrimenkul ofisine bu maddeler doğrultusunda karar vermelisiniz.

Remax Gayrimenkul Danışmanlık Başvurusu Nasıl Yapılır

Çalışmak istediğiniz Remax gayrimenkul ofisini arayarak danışmanlık başvuru görüşmesi için randevu alabilirsiniz. Remax Time gayrimenkul danışmanlık başvurusu için 02123528080 numaralı telefonu arayarak isteğinizi iletebilirsiniz. Eğer bu yazıyı ofisin kapalı olduğu saatlerde okuyorsanız info@remax-time-ist.com adresine mail göndererek Remax Time gayrimenkul danışmanlık başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzu değerlendirdikten sonra sizi daha yakından tanımak için yüzyüze görüşmeye çağıracağız.

Remax Gayrimenkul Danışmanı Olma Süreci

Remax Time bünyesinde gayrimenkul danışmanı olacak kişiler için yapacağımız işlemler aşağıdaki sıralamayla olacaktır.

Öncelikli olarak;

1. Remax Time ve Gayrimenkul Danışmanı Adayı ile yapacağımız sözleşme sonrası Remax Türkiye sistemine üyelik yapılır

2. Gayrimenkul Danışmanı Adayı alınması zorunlu olan başlangıç eğitimi olan power start eğitimi (eğitim süresi 4 gündür, 3 gün Zoom üzerinden 1 gün fiziki katılık ile ) sonrasında sertifika alır.

3. Remax Time ofisimizde 90 günlük oryantasyon programı ile gayrimenkul danışmanı olmanın temel adımları ve uygulamalı eğitimlerle çalışmaya başlarlar

4. Tüm adaylarımıza çizdiğimiz yol haritasıyla birlikte her aşamada güçlü bir ekiple ana hedefimiz olan her adayımıza 90 günün sonunda 3 portföy alması ve en az bir satış yapması için destek verilir.

Birlikte geçirdiğimiz 90 günlük oryantasyon’da karşılıklı devam etme kararı aldıktan sonra kanuni olarak devletin gayrimenkul danışmanı olmak için mecbur tuttuğu yasal yükümlülükleri yerine getirmiş olması gerekecektir.bu yükümlülükler sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır.

• Şirket açılışı yapılır

• Mesleki yeterlilik belgesi 5. Seviye alınır

• 100 saatlik online eğitim yeterlilik belgesi

• Ticaret odası veya esnaf odasına kayıt

En son olarak ofis tarafından ttsb kaydı sonrasında danışman adayının kendi ttsb’den kayıt ve son olarak ofis tarafından Remax Türkiye’ye raporlamayla birlikte artık resmi bir gayrimenkul danışmanı olduğunu beyan etmiş oluyorsunuz.

Remax Time ekibi olarak bu yazımızda gayrimenkul danışmanlığı nedir, nasıl gayrimenkul danışmanı olunur, konut ve ticari gayrimenkul danışmanlığı arasındaki farklar neler ve gayrimenkul ofisi seçerken nelere dikkat etmeli soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Gayrimenkul danışmanı olmak ve benzeri içeriğe sahip diğer yazılarımız için web sitemize göz atabilirsiniz. Gayrimenkul işlerinde huzurlu, yüzde yüz güven duyabileceğiniz ve en kârlı kararların alınmasında yardımcı olabilecek kapsamlı bir gayrimenkul danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçebilir, hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.