0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Birikimlerini korumak ya da arttırmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri yatırımların başında gayrimenkul yatırımları gelmektedir. Ayrıca hem yatırım yapmak hem de kira ödemesinden kurtularak ev sahibi olmak isteyenlerde gayrimenkul yatırımlarını tercih etmektedir. Herhangi bir yasal problem yaşamamak için ise yatırım yapmadan önce bazı bilgileri bilmeniz ise oldukça faydalı olacaktır. Bu bilgilerden en önemlisi ise sev sahibi olduğunuzda size verilen en önemli belgelerden biri olan ev tapusu hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Satın aldığınız evin artık size ait olduğunu gösteren en önemli belge ev tapusudur. Ev tapusunu üstünüze almak bütün yatırım sürecinizi etkileyebilecek öneme sahiptir. Gayrimenkule yatırım yaparken kredi kullanmak isteyenlerin en çok karşılaştıkları problemlerin başında da ev tapusu ile ilgili sıkıntılar gelmektedir.

Yazımızda ev tapusu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacak ev tapusu nedir, nasıl alınır ve ev tapusu devri nasıl yapılır soruları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Ev Tapusu Nedir?

Ev Tapusu Nedir

Ev tapusu en basit tanımı ile yatırım yaptığınız evin tamamen size ait olduğunu gösteren belgedir. Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilen ev tapusu, arazi üzerine inşa edilmiş yapısının hangi bölümünün size ait olduğu, ne zaman size devredildiği gibi ev ile ilgili bilgileri içermektedir. Herhangi bir usulsüz durum olmadığı müddetçe hukuki alanda geçerli sayılan ev tapusu, tapusu size ait olan ev ile ilgili hukuksal durumlar da kullanabileceğiniz yazılı ve resmi bir belgedir.

İlginizi çekebilir: Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Ev Tapusu Nasıl Alınır?

Ev tapusu almak aslında oldukça basit bir işlemdir ancak bu işlemin gerçekleşebilmesi için gerekli evrakların hazırlanması ve ödemelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ev satın almak için gerekli fiyat anlaşmaları yapıldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey belediyeye başvurarak rayiç bedelini öğrenmek olmalıdır. Belirlenmiş rayiç bedelinin altında fiyat belirlenmesi usulsüzlük olarak değerlendirilmektedir. Eğer kredi ile ev satın alacaksanız tapu işlemlerini gerçekleştirmeden önce banka tarafından istenilen bütün evrakları da hazırlayarak bankaya sunmanız gerekir. Tapu işlemi öncesi gerekli bütün işlemleri hallettikten sonra Tapu Müdürlüğünden randevu oluşturulur ve gerekli evraklar hazırlanır. Randevu ve başvuru evin bağlı olduğu Tapu Dairesi’nden alınmalıdır. Randevu günü istenilen evraklar ile Tapu Dairesi’ne gidilir evraklar teslim edildikten sonra işleme alındıktan sonra tarafınıza bir mesaj gönderilir. Bu mesajda ise ödemeniz gereken tapu harcı ve tapu döner sermaye bedeli belirtilir. Ödemeyi yaptıktan sonra Tapu Dairesinde alıcı ve satıcı imzaları alınır ve böylece ev tapusunu almış olursunuz.

Dikkatinizi çekebilir: Kira Sözleşmesi Nedir? Kira Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Ev Tapusu Devri Nasıl Yapılır?

Ev Tapusu Devri Nasıl Yapılır

Ev tapusu devri için öncelikle Tapu Müdürlüğü tarafından istenilen belgeler hazırlanır. Bu belgeler;

  • Alıcı ve satısının ya da yetkili temsilcinin nüfus cüzdanı ve temsil belgesi,
  • İcra yolu ile satılmış ise İcra Müdürlüğü’nün Satış Müzekkeresi,
  • Ortaklığın giderilmesi davası nedeniyle satılmış ise Mahkeme Müzekkeresi,
  • Zorunlu Deprem Sigortası,
  • Belediyeden alınmış Emlak Vergisi değerini belirten belge.

Belgeler hazırlandıktan sonra ise tapu harcı ve döner sermaye ödemelerinin ödenmesi gerekmektedir. Sonrasında imzaların atılması ile Tapu Dairesinde ev tapusu devir işlemi gerçekleştirilmektedir.

Remax Time ekibi olarak bu yazımızda ev tapusu ne demek, nasıl alınır ve ev tapusu devri nasıl yapılır soruları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Ev tapusu ve benzeri içeriğe sahip diğer yazılarımız için web sitemize göz atabilirsiniz. Gayrimenkul işlerinde huzurlu, yüzde yüz güven duyabileceğiniz ve en kârlı kararların alınmasında yardımcı olabilecek kapsamlı bir gayrimenkul danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçebilir, hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Kentsel Dönüşüm Nedir? Kentsel Dönüşüm Nasıl Yapılır? içeriğimizi okuyabilirsiniz.