0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Küreselleşme, uluslararası gayrimenkul yatırımcılarına, dünyanın herhangi bir yerinde yatırım amaçlı gayrimenkullerden servet oluşturma fırsatı sunmaktadır. Pandemi süreci nedeniyle süregelen belirsizliklere rağmen gayrimenkul sektörü, dünya genelinde finansal istikrar arayan yatırımcılar için en cazip sektörlerden biri olmaya devam etmektedir. Doların artışı gayrimenkul sektörünü de etkilemiştir. Peki dolar artışı gayrimenkul sektöründe ne gibi değişikliklere sebep olmuştur?

Yurtdışında bir emlak piyasasına yatırım yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç etken bulunmaktadır. Bu etkenler; hedef pazardaki konut mülkleri için arz ve talep eğilimlerini, kira vergilerini, faiz oranlarını ve döviz kurlarını yakından takip etmeyi içerir. Remax olarak, bu yazımızda sizi için dolar artışının gayrimenkul sektörüne etkilerini ele alacağız.

Doların Artışı Gayrimenkul Piyasasını Nasıl Etkiliyor?  

Doların Artışı Gayrimenkul Piyasasını Nasıl Etkiliyor

Döviz kurundaki dalgalanmalar yabancı gayrimenkul yatırımcılarını çok fazla etkilemektedir. Bu dalgalanma seviyesi, piyasaya alım yapan yabancı yatırımcıların sayısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Yabancı para birimi artıyorsa, genellikle emlak piyasasında yabancı yatırımcı akını oluşur. Bunun nedeni, yabancı paranın değeri hedef ülkenin değerine kıyasla artmaya başlarsa, yabancı yatırımcıların daha fazla satın alma gücüne sahip olması ve dolayısıyla daha fazla mülk satın alabilmesidir.

Bir Türkiye gayrimenkul yatırımcısı olan A yatırımcısı olduğunuz ve bir ABD yatırımcısı olan yatırımcı B’nin olduğu bir durumu düşünün. Bu durumda, ikiniz de aynı miktarda kaynağa sahipseniz dolar artarken yabancı paranın değeri artarsa, yatırımcı B aniden daha fazla kaynağa sahip olabilir. Sonuç olarak, onların satın alma gücü büyür.

İlginizi çekebilir: Kira Sözleşmesi Nedir? Kira Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Dolar Artışında Gayrimenkul Piyasası Ne Yapmalı?       

Dolardaki artış özellikle son dönemlerde öngörülebilir rakamların oldukça ötesindedir. Bu sebeple etkileri de daha yıkıcı olabilmektedir. Hükümetin bu etkiyi en aza indirmek için attığı en önemli adım petrol fiyatlarının sabitlenmesi oldu. Dolardaki artışın tüm Türkiye’yi olduğu gibi konut sektörünü de olumsuz etkilediği beklentilerin arasında. Bu artış, bazı küçük müteahhitlerin iflasına, büyük şirketlerin mali darboğaza girmesine neden olabilir. Etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Peşin satışlar azalacak
  • Banka kredisi kullanımı daha da azalacak
  • Enflasyon inşaat maliyetlerini artıracak
  • Değerler yükselmeyecek

Dikkatinizi çekebilir: Kentsel Dönüşüm Nedir? Kentsel Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Dolar Artışının Emlak Sektörüne Olumlu Etkileri Var Mı?       

Kredi oranlarının düşük olması ve vadelerin uzun olması insanları bir ev sahibi olmaya, bir ev satın almaya yönlendirdi. Bu talebin ani yükselişi de konut fiyatlarını uygun kredi imkanlarından da fazla artmasına neden oldu. Bu artış bazı illerde o kadar orantısız oldu ki bazı semtlerde konut fiyatları iki ayda %50 oranında zamlandı. Konut fiyatları aşırı talep yüzünden orantısız olarak arttı.

Bazı müteahhitlere göre dolar artışı düşünüldüğü kadar dış maliyetleri artırmamaktadır. Demir ve çelik üretimi olan ülkemizde demir ve çelik bir ihracat kalemi iken döviz artışı inşaat sektörünü sanıldığı kadar olumsuz etki etmemektedir. Arsa, işçilik ve diğer inşaat kalemleri de ülke içinden sağlandığı için metrekare maliyetleri Türk lirası üzerinden oluşur.

Her ne kadar birçok insan ilk aşamada birikimini yüksek kar oranları için dolar ve altında değerlendirmek istese de orta vadede dolar ve altın fiyatlarının bir noktada dengelenmesi ile bu birikimleri ile emlak satın almak için fırsatları değerlendirecektir.

Biz her iki açıdan inşaat ve emlak sektörü için olan fikirleri derledik. Son noktada karar sizin. Size göre dolar ve altın artışı emlak sektörünü nasıl etkileyecek? Her durumda zaman bir şekilde bunu bizi gösterecek.     

Dolar Artışı Gayrimenkul Piyasasını Etkiler Mi? 2022 Konut Fiyatları

Gayrimenkul sektörü, dünya genelinde finansal anlamda önemli yatırımlar yapmak isteyen kişiler için en çok ilgi gören sektörlerden biri olmuştur. Dünyadaki yükselişe paralel olarak ülkemizde de gayrimenkul alanına yönelik yatırım miktarı ve buna bağlı proje geliştirme rakamları da hız kesmeden artmaya devam etmektedir. Türkiye de son yıllarda geniş bir büyüme potansiyeli ile ekonomiye önemli katkı sağlayan gayrimenkul sektörü bu gücünü ilerleyen yıllarda da korumaya devam edecektir.

Günümüzde dolardaki artış gayrimenkul piyasası üzerinde de pek çok anlamda etkili olmuştur. Dolar artışı gayrimenkul piyasası üzerindeki etkileri ile 2022 konut fiyatları konusuna yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Dolar Artışı Gayrimenkul Piyasasını Etkiler Mi?

Dolar Artışı Gayrimenkul Piyasasını Etkiler Mi

Dünyagenelinde doların öngörülemeyen artışı pek çok sektörü etkilemeye devem etmektedir. Bu sektörlerden biri de gayrimenkul sektörüdür.  Dolardaki artış inşaat maliyetlerinin de artmasına neden olmuştur. Özellikle inşaatın ana malzemeleri olan kumun, çimentonun ve demirin fiyatında meydana gelen artış inşaat malzemesi tedarik eden sektörlerin ve kişilerin maliyetini de büyük oranda artırmıştır. Dolayısıyla bu artış inşaat firmalarına da yansımıştır.

Gayrimenkule yapılan yatırım her dönem mantıklı bir tercih olmuştur. Özellikle dolardaki hızlı yükseliş evlerin değerine de olumlu anlamda bir katkı getirecektir. Fakat bu durumun satış miktarı üzerindeki etkisini ilerleyen günlerde görmek mümkündür.

2022 Konut Fiyatları Nedir?

2022 Konut Fiyatları Nedir

Ev sahibi olmak isteyenler ancak bazı nedenlerden dolayı bu hayalini ertelemek zorunda kalanlar artan enflasyon karşısında 2022 konut fiyatlarının nasıl bir yön izleyeceğini merak etmektedir. 2022 yılı ilk çeyreğinde konut fiyatlarında önceki dönemlere oranla ciddi bir artış görülmüştür. İnşaat sektörü temsilcileri artan maliyetlere paralel olarak ev fiyatlarının da arttığını belirtmiştir. Dolar artışı gayrimenkul sektörü üzerindeki etkisinin değişkenliği devam ettikçe konut fiyatlarının da yükselişi devam edecektir. 

Dolar Artışından Sonra Gayrimenkul Piyasasının Son Durumu 2022

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından resmi olarak açıklanan veriler, ocak-şubat 2022 döneminde konut satışı 185 bin 898 olduğunu göstermektedir. Resmi veriler ışığında bir önceki senenin aynı dönemine göre %22,5 oranında bir azalmanın olduğundan söz etmek mümkündür. İnşaat maliyetlerinden kaynaklanan arz-talep arasındaki dengesizlik ve dolardaki artış göz önünde bulundurulduğunda 2022 yılının devamı için de bu satış noktasın azalmaların olabileceği endişeleri artırmaktadır.

Bununla birlikte dolar artışı gayrimenkul piyasası üzerindeki etkilerini devam ettirirken yapılan projeler bu anlamdaki hareketliliğin artmasını da sağlamaktadır. 2022’de en çok değer kazanacak iller arasında İstanbul ilk sıralarda yer almaktadır. Eğer 2022 yılı için bir ev sahibi olmak gibi planlarınız ve hayalleriniz varsa bir emlak danışmanı ile çalışmanız piyasadaki durum hakkında bilgi sahibi olarak ilerlemeniz konusunda da son derece doğru bir tercih olacaktır. Konut satın alırken en başta ihtiyaçlarınızı belirleyip emlak danışmanınızı tam olarak bilgilendirirseniz daha kısa sürede uygun seçeneklerin size sunulmasını sağlayabilirsiniz. Satın almaya karar verdiğiniz konutun öncelikle tapu ve iskan belgesi olduğundan emin olmalısınız. Bununla birlikte kredi kullanarak satın almak istiyorsanız alacağınız gayrimenkulün krediye uygun olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.

Remax Time olarak bu yazımızda dolar artışı gayrimenkul piyasası üzerindeki etiklerine, 2022 konut fiyatlarına ve dolar artışından sonra gayrimenkul piyasasının 2022 yılı için var olan son durumuna değindik. 2022 yılı konut fiyatları ve daha fazlası için bizimle iletişime geçebilir, detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.