0212 352 80 80 info@remax-time-ist.com

Olumlu değişim, son zamanlarda şehirlerde oldukça görülen bir süreçtir ancak bu değişim genellikle hava kirliliği, artan yaşam maliyetleri ve yoğun trafik söz konusu olduğunda farklı yorumlanabilir. Bu değişimlerden birisi de kentsel dönüşümdür. Sık sık karşılaştığımız depremler ve Türkiye’nin deprem ülkesi olması sebebi ile birçok şehir deprem riski ile karşı karşıya. Peki kentsel dönüşüm ile bu durumu nasıl değiştirebiliriz?

Yaşanan her depremden sonra insanların paniğe kapılması ve kentsel dönüşüme yönelim kaçınılmaz. Bu sebeple neredeyse herkes tarafından bilinen ancak birçok faydası bilinmeyen kentsel dönüşüm hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel Dönüşüm Nedir

On yıldan fazla bir süredir Türkiye, pek çok yönden Avrupa’ya özgü eşi görülmemiş bir büyüme yaşadı. Ülkenin altyapısı ve sosyal hizmetleri büyük ölçüde iyileşti ve özellikle AB ile ortak yatırımlar olmak üzere önemli ticari gelişmelere imza attı. Peki kentsel dönüşüm nedir?

Genel olarak kentsel dönüşüm; eski ve sağlıksız kent dokularının iyileştirilmesinde ve kentsel sorunların çözümünde uygulanan bir durumdur. Kentsel dönüşüm, aynı zamanda ekonomik, mekânsal ve toplumsal koşulları dikkate alan kapsamlı bir projelendirme süreci olarak da tanımlanabilmektedir. Peki kentsel dönüşüm nasıl yapılır?

İlginizi çekebilir: Kira Sözleşmesi Nedir? Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Kentsel Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Kentsel Dönüşüm Nasıl Yapılır

Eskimiş olan ve depreme dayanıklı olmayan yapılarda ön plana çıkmakta olan kentsel dönüşüm projeleri, aslında sadece şehrin genel görünümü açısından değil kat malikleri açısından da önemlidir. Bu durum yapı sahiplerinin ve çok katlı binalardaki kat maliklerinin, daha kaliteli yaşam alanları ile buluşması için de bir fırsattır. Ayrıca belediyeler ile iletişime geçilerek dönüşüm projeleri uygulanmaya karar verildiğinde yeni bir yapıya sahip olunana kadar bütün kat malikleri için kira yardımı da yapılmaktadır.

Eski yapının yıkılması ve yeni yapının inşa edilmesinde genellikle inşaat ve taahhüt firmaları devreye girer. Kat malikleri, yapılacak olan oylama ile 2/3 çoğunluğu sağladıklarında yıkılan binanın yerine nasıl bir bina veya konutun inşa edileceğini ne zaman yapılacağına, ne şekilde olacağını ve kime hangi yüzdeler üstünden dağılım yapılacağına karar verebilirler. Tüm bu karar aşamasından sonra yeni binanın inşaatı başladığında, yapı denetim firmaları ve aynı zamanda dönüşüm için kredi kullanılmışsa süreç banka tarafından sıkı bir şekilde denetlenmektedir.

Bu noktada eğer kredi yardımı düşünülüyor ise bakanlığın anlaşmış olduğu bankalar için Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ile iletişime geçilmelidir. Kira yardımında maksimum ödeme süresi de 18 ay olarak belirlenmiştir. Bu şekilde ekonomik anlamda yapı sahipleri çok fazla yorulmadan ve yıpranmadan daha modern yapılara ve alt yapısı hazırlanmış olan yaşam alanlarına kolaylıkla kavuşabilmektedirler.

Dikkatinizi çekebilir: Etiler Satılık Daire Nasıl Bulunur? Etiler Satılık Daire Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kentsel Dönüşüm Faydaları

Kentsel Dönüşüm Faydaları

 

Kentsel dönüşüm, güvenilir yapılar ve güvenceli insan yaşamı için günümüzde büyük bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu zorunluluğun birçok faydası da bulunmaktadır. Kentsel dönüşümün faydaları arasında ise yeni yapılan binalar için getirilen zorunluluklar ön plana çıkmaktadır. Kentsel dönüşümün faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Binaların depreme dayanıklı olması ve özellikle büyük şehirlerde yaşanan otopark sorununu ortadan kaldırmayı hedefleyen otoparklı binalar.
  • Kentlerde yer alan problemli alanlar bu projeler sayesinde daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirilmektedir.
  • Kentsel dönüşüm çalışmaları sayesinde çarpık kentleşmenin de önüne geçilebilmektedir.
  • Kentsel dönüşüm projeleri ile mevcut altyapı verimli bir şekilde kullanılarak, kentsel altyapıdaki sermaye harcamalarının azaltılmasına yardımcı olur.
  • Bu projeler ve çalışmalar sayesinde konut alım gücü krizi giderilmekte vatandaşların konut ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

Remax Time olarak bu yazımızda sizler kentsel dönüşüm konusu hakkından çeşitli bilgiler sunduk. Gayrimenkul işlerinde huzurlu, yüzde yüz güven duyabileceğiniz ve en kârlı karaların alınmasında yardımcı olabilecek kapsamlı bir gayrimenkul danışmanlık hizmeti için bizimle iletişime geçebilir, hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için Beşiktaş Satılık Daire Nasıl Bulunur? Beşiktaş Satılık Daire Almanın Avantajları içeriğimizi okuyabilirsiniz.